DARISEKİLİLER SOY AĞACI

Darısekililer face grubu


Darısekililer


Düğme Soyağacı
Duyuru 1(14.02 2005), Duyuru 2 (23.08.2005), Duyuru3 (26.04.2007), Duyuru 4(13.05.2008)

Güncelleme Duyurusu hakkında bilgi

Son güncelleme(türkçe-5 şubat 2023)

Son güncelleme(ingilizce- 5 şubat 2023)

Son güncelleme(İsveççe-Svenska- 5 şubat 2023)

html5 video by ThunderSoft

Girerken....ocak/2005

Üzümbaba sitesi, ''Darısekililere göbekbağı'' olanların soyağacını yapmaya karar verdi. Bunun için önce bir önaraştırma yaptık. Önaraştırmalarda gördük ki, internet dünyasında bir sürü program var bu konuda. Ancak bunlardan hangisi Darısekililere en kolay bilgi verebilirdi? Basit ve anlaşılır şekilde olabilecekler arasından en iyisini seçtiğimize inanıyoruz, ve karar verdiğimiz programı site olarak satın aldık.

Programı yayınlarken ingilizceden olabildiğince türkçeye çeviriyorum. Şimdilik tek sorun, her yeni bilgi eklendiğinde tüm sayfaları yeniden ingilizceye çeviriyor. Ben de yeni baştan türkçeye çevirmeye çalışıyorum. Bu da bende sorun yaratıyor, yani yorucu oluyor. Şu anki elde olan bilgiler neticesi 1000'e yakın ayrı ayrı sayfalar yarattı. Yani her eklenen kişi aşağı yukarı 2 ya da 3 yeni sayfa yaratıyor, tüm diğer sayfaları da yeniden ingilizceye çeviriyor. Program yapımcısından türkçeye çevirmesini rica ettim, ancak henüz öyle bir planı olmadığını belirtti. Belki ileride, dedi.

Bu yüzden soyağacını hem türkçe, hem de ingilizce yayınlıyorum. İngilizcesi daha güncel bilgiler olacak. Türkçesi de zaman buldukça güncelleşecek. En uygunu bu. İsteyen istediği tarafa baksın. Ancak
bana bilgi gönderecekler ingilizcesinden izlesinler, eğer orada yanlışlar varsa, ya da daha yeni bilgi gönderilecekse oradan izlerlerse daha doğru bilgiler olur.

Araştırmalarımızda bir şey öğrendik: Soy araştırmaları ciddi yapılacaksa, çok uzun sabır gerektiriyor ve yıllarını bu araştırmaya adayacaksın.

*******Biz de buna hazırız!

******Yıllarımızı vermeye değer!

******Ancak bir yerden başlamak zorundayız.

******Bu işi hep beraber yapacağız.

************VE,,, Oğluunda onurlanacağız bu ortak yapımdan!

Hayırlı olsun!

....................................................................................................................................................................

Duyuru1

14 Şubat 2005

Bana gelen şu iletiyi aynen kopyalıyorum.

İleti başlığı şöyle: biz niye yokuz

''merhaba!
kardesimin araciligiyla sitenizi buldukta ailemizin fertlerini
bulamadik.dernekten ailelerin tam ismini temin edebilme sanisiniz yok mu?buyuk
olasilikla vardir boylece herkes kendini sitedeki soy agacinda da isim
listesindede bulabilir.
hosca kalin''


Burada bir şeyi bir kez daha vurgulamakta yarar var demek ki:

Türkiyeden binlerce kilometre uzakta yaşamaktayım. 45 yıldan fazla bir süre geçmiştir ben köyden çıkalı. 30 yıldır da yurt dışında yaşamaktayım. Site, Darıseki derneğinin ya da köyün kendi resmi sitesi değildir.

Üzümbaba sitesini tasarlayıp yaptığımda, doğmuş olduğum ve soyumun, yani atalarımın köyüne de bir site yapmaya karar verdim. 2004 sonlarında da bunu gerçekleştirmeye başladım. İlk önce üzümbaba sitesinden bir köşe ayırdım Darıseki için.

Kısa bir süre sonra da www.dariseki.com adresini satın aldım.

Burada bir ilki gerçekleştirdim severek ve isteyerek. 'Darıseki' adı dünyaya açıldı. Bugün en büyük arama motorları 'dariseki' adını saniyesinde size buluyor dünyanın her tarafından.

Siteyi kurduktan sonra da Darıseki köyü kalkıdırma derneğinin bugünkü başkanı Cemal Şahin'in kızı Belgin Şahin de, dernekle ve köyle ilgili bilgileri bana iletmeye çalışacağını bildirdi.Dernek çalışmalarıyla ilgili bilgiler, ya da köyle ilgili, ya da konumuzla ilgili başka bilgiler gelirse, sitede en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırız. Bilgiler sizlerden gelmezse elimizden birşey gelmez. Sizlerin de ne kadar duyarlı olduğunuza bağlı.Yapmak istediğimizin özeti bu.

Site bu şekilde gelişmeye çalışıyor.

Soy araştırmasına gelince, o da benim özel araştırmamdan başka bir şey değildir. Olabileceklerin en iyisini öne çıkartmaya çalışıyorum. Toplayabildiğim kadar bilgi toplamaya çalışıyorum. Gerektiğinde yurt dışından yurt içine telefonlar ediyorum edebildiğim kadar bilgi toplayabilmek için.

Bu araştırma da sanırım Darıseki köyü için bir ilktir.

Darıseki köyü üç(3) soydan kurulu: Arslanlar, Şahinlerve Üzümler . Araştırmayı da bu üç soy üzerine olduğu kadar geniş tutmaya çalışacağım.

Ehh, bunlar da bir çırpıda olamayacağına göre,,, gerekirse yıllar alacaktır.

Bu yüzden soy ağacı çalışmasını geliştirebilmek için her yerden bilgi gerekiyor. Bu bilgiler de ancak bugünün yaşayanlarından mümkün olduğu kadar doğru bilgiler toplayarak çoğalacaktır. Özellikle olabildiği kadar gerilere gidebilmek için günümüzün en yaşlılarından geç kalmadan bilgi toplayabilmeliyiz. Belge varsa belge, yoksa ancak bu şekilde bilgileri genişletmeye çalışalım.

Yani ne demek istedim?

BİLGİLERİ öğrenin, gönderin, paylaşalım. Toprağa gömülmesin artık!

Yukarıdaki ileti örneği beni zan(töhmet) altında bırakmayın!


Yukarıdaki ileti iyi ki geldi de bu açıklamayı yapma gereği duydum.


-------------------------------------------


Duyuru2

23 ağustos 2005


Soyağacı kodlanmıştır.


Kod isteyen Darısekililer, ya da soyağacına bağı olanlar bana ulaşıp kod alabilirler. Mail atıp kim olduklarını açıklamalı yazanlara kod verilecek. Belki bu yoldan soyağacını geliştirebiliriz, diye düşünüyorum. Malesef bugüne kadar bilgi yardımı yapılmadı. Kişisel çabalarımla ulaşmaya çalıştım.


Bu tarihe kadar soy ağacına 351 kişi kayıt edilmiştir. Kayıtlar bilgisinde doğum tarihi, yeri, öüm tarihi, yeri, kişilerin birbirlerine akrabalık bağları, vs... gerektiğinde kişiler hakkında kayda değer özel bilgileri alabildiğim oranda kayıta geçiyorum. Yani sıradan bir ad yazma soyağacı değildir bu araştırma. Büyük emek gerektiriyor. Bu yüzden herkesten, her kesimden bilglere gereksinim vardır.


Burada bir sitem edeyim, Arslanlar ve Üzümleri olabildiği kadar araştırmaya çalıştım, sadece Şahinler hakkında malesef soyağacında ekleyebilecek bilgilere ulaşamadım. Bazı Şahinlerden bir iki yardım sözü aldım, o da herne sebep ise devamı gelmedi. Onun için özellikle Şahinlere sitemim var. Darıseki soy ağacının bir ayağı eksik kalıyor... Üç soy, bu ağacın(Darıseki) üç dalıdır, dallardan biri YOK olamaz bu ağaçta! Yardımlarınızı bekliyorum....


MezarDuyuru3


26 Nisan 2007

Soyağacında 'soyadlar' açıklaması

Soyağacını listelerken kişilerin adları ve soyadları kayıt edilmektedir. Kayıt edildikten sonra doğal olarak zaman sürecinde bazı soyadları çeşitli nedenlerden dolayı değişmektedir. Soyağacını yaptığım bir programım var. Bu program da malesef türkçe değil. Bundan dolayı yaşadığım sorunu daha önceki duyurularımdan birinde açıklamıştım.Yani türkçeye çevirirken bir ad bile değiştirsem tüm çalışmalarım malesef yeniden ingilizceye dönmektedir. Onları yeniden türkçeye düzenlemek haftalarımı alıyor. Onun için alabildiğim bilgileri bir kez ve düzgün, yani yanlışsız işlemeye çalışıyorum. Ancak ben de insanoğluyum ve bu işi gönüllü yapıyorum. Zaman zaman hatalar da çıkıyor.


Soyadı konusunda gelen bir itiraz üzerine bu duyuruyu yazmak zorunluluğu duydum. Soyağacında yer alan soyadları sonradan değişmiş olabilir, hatta önadlar dahi değişmiş olabilir, aile yapıları değişmiş olabilir, yani her çeşit değişiklikler olmuş olabilir, ben bunlara yetişmeye güçlük çekebilirim. Nihayetinde burada yaptığımız iş, kimin kiminle kan bağı, akrabalık bağı vardır, bunu işlemektir, yoksa resmi nüfus dairesi gibi bir tutanak veya kayıt işlemleri vs değildir.

Bilgilerinize

.............................................

Duyuru4

Soyağacımızın en yeni bilgilerini ingilizcesinden izleyebilirsiniz. Soyağacımız Arslan ve Üzüm soyadlarına
kan bağı, ya da hısımlık(evlilik yoluyla) bağı olanları işlemektedir.

...................

Duyuru5

2016-12-06
Soyağacımızı sürekli yeniliyorum(güncelleştiriyorum). En güncelleşmiş  durumu ingilizcesinden izleyebilirsiniz. Türkçeleşmiş güncelleme zaman almaktadır. Zaman buldukça türkçesini de güncelleştiriyorum. En ufak bir eklemede bilgiler yeniden ingilizcesine dönüyor. Onun için bekletiyorum. Ama ingilizcesi de olsa bir alıştınız mı rahatça anlarsınız. Yanlızca anabaşlıklar ingilizcedir, eklenen kişi bilgileri türkçedir.

Ayrıca Facebook üzerinden yenilikleri izleyebilirsiniz. Hatalı bilgiler ve yanlış bilgileri farkederseniz bana Facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Türkçe en son bilgi:  5 şubat 2023 (858 kişi)

Düğme Soyağacı Türkçe

İngilizce en son bilgi:  5 şubat 2023 (858 kişi)

Düğme Soyağacı İngilizce

İsveççe(Svenska)= en son bilgi:  5 şubat 2023 (858 kişi)

Soyağacı(SV)


Bir Örnek için beni tıklayınız (tıklamadan önce bir alt satırı okuyunuz).

Önemli: Örneği tıkladığınızda şifre sorar, şifre sorucuyu (X) ile kapatın, OK demeyin. OK yaparsanız yanlış şifre diye açmaz.

AnasayfaBu site bir uzumbaba.com yapımıdır/başlangıç tarihi ocak 2005 Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!