Açıklama

Darıseki sitesi hakkında kurucusu tarafından açıklamadır

2004 yılı ortalarında kurularak internet dünyasında ilk kez www.uzumbaba.com/dariseki internet adresi adı ile yayına giren Darıseki sitesi daha sonra ocak 2005 tarihinden itibaren bugünkü adresi olan www.dariseki.com üzerinden yayına aralıksız devam etmektedir.

Darıseki adı site olarak internet dünyası ile ilk kez tanıştı. Üzümbaba sitesini kurduktan sonra bir de ayrıca doğduğum topraklara bir hizmet etmek amacıyla yola çıktım. Benim gönlümden ve içimden gelen bir ses beni bu işe farkında olmadan sürükledi. Programcı eğitimi almadığımdan dolayı siteleri zenginleştirmek, içeriğini doldurmak için adeta gece gündüz araştırmalar yaptım. Öğrenmenin sınırı ve yaşı olmadığından dolayı 50 yaşından sonra ben buna kendimi adadım. İyi ya da kötü, sitelerimi bugünkü duruma internetten araştırmalarım hariç hiçbir yerden yardım almadan getirdim.

Bu bir kişisel uğraşıydı, kimse de bana not verecek diye düşünmedim. İki siteyi de parelel olarak geliştirmeye çalıştım. Her iki sitenin de farklı amaçları vardır. Ben burada konumuz gereği Darıseki sitesi üzerinde yapılan spekülasyonlara son vermek umuduyla bu yazıyı zorunlu olarak kaleme almak durumunda kaldım. Üzülerek ifade edeyim ki bu yazı hiç gereksiz olması gerekirken, bana gelen filmde geçen konuşmalara yanıt vermek zorunluluğu doğdu. Filmi klip yapıp sitemizde yayınladım. Darıseki TV bölümümüzde klibi seyredebilirsiniz. Konusu olan klibin adı, 'Darıseki 2009 bölüm 2(söyleşiler)'.

Önce kısa olarak, Darıseki sitesi yayınlanırken konumuzu ilgilendiren gelişmelere değineyim.

Siteyi geliştirirken ayni anda internet dünyasında Darıseki adını nasıl tanıtabilirim ile yola çıktım. Çünkü daha önce dediğim gibi bir ilke imza attım, Darıseki adı internet dünyası haritasında yerini almalıydı. Bunun için sadece içi boş kişisel resimlerle yola çıkmadım. Biraz plan yaptım. Eskiden beri kafamda olan bir şeyi gerçekleştirmeyi istiyordum. Darıseki adına bir soy ağacı araştırmasına başladım. Kendim uzun yıllardır yurt dışında oturduğum için bu biraz zorlaşıyordu. Ama yılmadım. İletişim araçlarını hemen devreye soktum. Türkiye dahil, Avrupa'nın her tarafına dağılmış, hatta Amerika, Kanada gibi ülkelere göçmüş, tanıyayım ya da tanımayayım, tüm Darıseki ile göbekbağı, akrabalığı, hısımlığı olanlara ulaşmaya çalıştım. Hem zahmetli oluyordu, hem de bu görevi ben isteyerek üstlendiğim için zevk almaya başlamıştım. Niçin olmasın, doğduğum köyün insanlarına ulaşıyordum. Kimini hiç tanımıyordum, kiminin ya babasını, ya annesini, ya da dedesini, ninesini biliyordum.

Bu insanlarla ilk kez konuşmak da bana heyecan veriyordu. Faydalı bir iş yaptığıma inanıyordum.

Keza, Darıseki Köyünü Kalkındırma Derneği olduğunu da biliyordum. Merkezi İstanbul"da, kurucuları arasında büyükbabam, amcalarım vs de vardı. Sanırım ilk başkan da en büyük öz amcamdır. Şu yazıyı kaleme aldığım bu sıralarda da duyduğuma göre son görev dağılımında yeniden başkanlık görevini devralmış.

2005 yılında o dönemin dernek başkanı Cemal Şahin. Kendisini hiç tanımıyordum, ama babasını ve abisini bilirdim küçüklükten beri. Cemal Şahin'in telefon numarasını buldum ve kendisine telefon açtım. İlk kez biribirimizle bu telefon görüşmesiyle tanıştık. Beni çok da sıcak karşıladı. Telefon açma sebebini anlattım, Darıseki sitesini kurduğumu, isterlerse dernek çalışmaları var ise bu gibi haberleri sitemde özel bir bölüm açarak yayınlayabileceğimi anlattım. Soy ağacı çalışmalarımdan bahsettim. Darıseki köyünde üç soyadı olduğundan dolayı her üçünü de parelel olarak ayni araştırmayla geliştirme eğiliminde olduğumu anlattım. Özellikle kendi soyadı olan 'Şahin'ler için yardım sözü aldım. Gerçi sonradan bu havada kaldı, ben de iki soyağacı üzerine yoğunlaştım. Kızı Belgin bana dernek hakkında site için biraz köy resimleri, derneğin üyeleri listesi ve derneğin yönetim kurulu adlarını gönderdi. Ben de dediğim gibi derneğe katkı olması için sitede özel bir bölümde bunları yayınladım.

Sonra 2007 yılı sonbaharında İstanbula gittim. Küçük amcam derneğin başkan yardımcısı idi. Şaban amcanın oğlu Doğan Üzüm'ün yazıhanesinde birgün yönetim kurulu toplantısı yaptılar. Ben de amcama takılıp gittim. Hem Doğan Üzüm'ü uzun yıllar görmediğim için gördüğüme sevindim, hem de başkan Cemal Şahin'le ilk kez orda canlı tanıştık. Doğan Üzüm anladığım kadarıyla Darıseki köyü için en faal kişi. Çevre hep söylüyor Doğan Üzüm'ün çalışmalarını. Toplantıda Cemal Şahin benim siteden bahsetti. Dernek bilgileri için faydalı olabileceğimi dile getirdi. Ben sadece dinliyordum. Doğan Üzüm dedi ki, 'siz dernek olarak kendi sitenizi kurun'. Sanırım ben uzakta yaşadığım için zor olur, diye düşündü. Konu böylece kapandı.

Sevgili başkan Cemal Şahin, daha sonra beni evine yemeğe davet etti. Ailecek beni çok da iyi karşıladılar. Kendilerine yeniden buradan teşekkürlerimi bir kez daha borç bilirim. Gerçi tavlada yenildi ama, kimbilir, misafirperverlik yapmış olabilir(!). Gerçi kabullenmek istemiyor, ama bilemedi ki dünya çapında bir oyuncu vardı karşısında, nereden bilecek, o da haklı, ilk kez karşılaşıyor benimle.

Evet, tavlayı geçelim, rövanş yaparız birgün...

Sonradan dernek kendi sitesini kurdu ve yayına başladı.

Ben de kendi sitemle kişisel olarak uğraşıyorum hala.

***

Yıl 2008, aylardan kasım.

Ben, birkaç gündür rahatsız edilmeye başlandım. Konuk defterimde buz gibi bir yazı:

''Sayın site sahibi, Darıseki adını derhal Darıseki derneğine iade et. Masrafını karşılayacağım''. Tabi bu kişiye yanıt verdim, kim olduğunu sordum, adım yazılı, dedi.

Neyi çalmışım da neyi derhal iade edeceğimi sordum, ayni zamanda biraz da kızmıştım böyle sebepsiz ve damdan inme suçlanmaya. Ama kibarlığımdan vazgeçmedim yanıtlarken.

Satılık malımın olmadığını da belirttim. Yine buz gibi bir yanıt: ''Kaç para istiyorsun, belden aşağı vurma(!) isim hakkı 10 lira....'' vs vs.. Darıseki adının sadece köye ait olduğundan tut, kisisel olarak kullanamayacağımdan tut, uzaktan nostalji yapma, gibilerinden tut, Darıseki adını bil ki kullanamayacaksın tehditlerinden tut, hepsini yedik anlayacağınız. Yalnız bu yazıları bir kez iyi eğitimli biri yazmıştı, diğer yazıları son derece sokak ağzıyla diğer bir başka kişi, ama adres ayni.

Tabi ben de o kişilerin nereden yazdıklarını araştırdığımı, biraz internet bilgim olduğundan bahsettim, hiç de hoşlarına gitmedi. Adının kendisinden izin almadan üye listesinde olduğunu, ve onu derhal silmemi istedi. Tamam, dedim. Hani bana zamanında dernek üyeleri listesi Cemal Şahin'in kızı tarafından gönderilmişti ya,,,, Sonunda ben de hepsini sildim.

Yalnız son yanıtım şu oldu, ''Sen benimle ya dalga geçiyorsun, ya da Darısekili değilsin, faraziyelerle uğraşamayacağım, konu kapanmıştır''.

Ve de, git, ne kadar darıseki adı altında domain adı varsa istediğin kadar al, kıtlık mı var, dedim, sonradan araştırdım ki, birkaç tane almış. Boş olarak duruyordu....!!!

Dernek adına konuştuğunu söyleyen bu kişi hakkında İstanbula amcalarıma vs telefon açtım, Derneğe haber gönderdim birkaç kişiyle, bu nedir, neden rahatsız ediliyorum, bu derneğin görüşü mü, değil mi, diye sordum. Sadece amcalarım dedi ki, sen boşver, takma kafaya. Başkanlık sıfatı olduğundan dolayı Cemal Şahin'e özel haber gönderdim, bir açıklaması var mı diye.... Tık yok...... Siteyi izlediklerini de biliyordum...

........

Şimdi...

sevgili Cemal Şahin kardeşim, ben bunu unutmuştum. Şimdi bana gelen söyleşilerdeki mesajların bunu yeniden hatırlattı. Doğal olarak da bu aslı astarı olmayan sözlerinden dolayı sana yanıt vermek durumunda kaldım. Peki, ben bu sözlere nasıl yanıt vereyim, şaşırdım kaldım. Demek ki benim haberim yok, iki yıldır bu konu sizde gündemde kalmış, bir türlü düşmüyor. O yukarıda unutmuş olduğum konuyu bana yeniden gündeme getirdin. Tek farkı, iade sözcüğü yerini, hibe olarak değişmiş olması.

Şu sözlerini Allah aşkına bir de iki kez sen oku, harfi harfine aşağıya aktarıyorum:

'' CEMAL:

Bizim derneğin sitesini kurduk, ben onu kendisine bahsetmiştim, Arif abi de bahsetmiş, Darıseki köyü adı altında kendi bir site kurmuş
(!). Bu Darıseki köyü adı altında kurmuş olduğu site bence yanlış. Köy adı kullanaraktan. Bu köy bizim köyümüz. Peki, ben derneğimin kurmuş olduğum siteyi de Çaylı köyü adı altında mı kurdum?

RIZA:

Ama daha çok, sanırım Darıseki yazınca atif abinin sitesi çıkıyor
(internette ararken demek istiyor)

CEMAL:

Ha, işte oraya geliyorum şimdi
(!) Şimdi biz siteyi açtık kardeşim, Darıseki diye sitemizi açtık, arayan arayana karıştı, ne dernek var, ne yaptığı işler var, ne resimler var, nerde kardeşim, dediler kardeşim bir site var, üzümbaba, atif üzüm diye bir site çıkıyormuş...

Yani burda bir sıkıntımız var, bir isteğim var, o Darıseki ismini bizim derneğimize hibe edecek. Kendisinin ne güzel, üzümbaba sitesi var, ne güzel, kendi bilgilerini orda toplasın, orayı da bize hibe etsin, köy olmazsa atif abi niye olsun, atif abinin sitesi niye olsun, ben niye olayım, cemal şahin niye olsun, çünkü biz Darısekiliyiz, önce Darısekiyi ön plana çıkaracağız, atif abiyi ön plana çıkarmayacağız, cemal şahini de ön plana cıkarmayacağız, öyle değil mi ama, onun için rica ediyorum, o siteyi bize hibe etsin... Darıseki köyünün ismini kullanmıştır diye bir uğraşıya geçemeyiz ki, o bizim komşumuz...

RIZA:

Hibe etme değil de, belki Darıseki derneği siteden herhangi birşey, görüntü vs isterse gönderebilir, kaynak, kaynak ismi yazılmak şartıyla...

CEMAL:

Onu kendi bilir... ''


Baştan aşağı çarpıtılmış sözler değil mi bunlar? Hangi birine yanıt vereyim? Kurmuş olduğum sitenin yayın tarihini ve amacını azbuçuk yukarıda anlattım. Bu yayın tarihini herkes internette araştırır ve bulur. Ne zaman kayıt edilmiş vs, sizin sitenizin tarihini de keza öyle. Siz siteyi kurduğunuzda oğlun Bülent(burdan bir selam göndereyim) bana ulaştı, 'abi, biz de siteyi kurduk, biraz yardıma ihtiyacımız var', dedi, ben de, 'tamam, hayırlısı, çok sevindim, istediğin malzemeyi benim siteden alır kullanırsın işinize yarayacak bir şey varsa, tek isteğim, kaynak belirtin', dedim.

Bu da en doğal hakkımız, yazım dünyası böyledir, kaynak belirten araştırmanlar daha saygınlıklar kazanırlar. Ondan sonra sizin site açıldığı gibi bugüne kadar hiç değişmeden kaldı. Şimdi sevgili Bülent de bana hem selam gönderiyor, sağolsun, hem de beni çiftbaşlılıkla suçluyor. Ben yine de Bülent'e kızamıyorum, gençlik heyecanı olabilir.

Siz biliyorsunuz ki, bana gönderilen filmi yayınlayacağız. Çünkü sevgili Rıza benim siteye kendi sitesi gibi sahip çıkıyor, gücünün yettiği kadar belgesel vs çekip siteye malzeme hazırlıyor. Yani faydalı işlerle uğraşmaya çalışıyoruz. Emek veriyoruz. Hatta bu emeği biz binlerce kilometre uzaktan vermeye çalışırken, siz burnunuzun dibinde birşeyler yapmıyorsunuz da suçlu ve çiftbaşlı biz mi oluyoruz? Diğer yaptığınız işlerden bahsetmiyorum, onlar hakkında bilgileniyoruz. Verilen her emek kutsal sayılır. İyi işler yapıyorsunuz, gururlanma hakkına da sahipsiniz. Ben sitenizin geliştirilmesi hakkında söylüyorum, başka konularda değil.. İki yıl önce siteyi açtınız, ben de şahsen ilk sevinenlerden oldum, sitemden hemen sizin adrese yönlendirme yaptım ki ziyaretçiniz artsın. Konuk defterinize en ilk yazanlardanım, ama malesef iki yıl geçti, konuk defteriniz site açıldığından beri kapalı. Bu durumda nasıl dersin, 'biz bir site açtık, o da kendi bir site açmış'. Bu neyin nesi Cemal kardeşim? Bunu nasıl izah edersin?

Sonra internet arama motorlarının sahibi de ben değilim ya. Arama motorları iltimas geçmiyor, çalışmaları ödüllendiriyor otomatik olarak. Hem böyle düşünmek ne diye, anlam veremedim gitti. İlla sizin site aramalarda en önde görünmesini istiyorsanız, şartlarını oluşturun kardeşim, engelleyen mi var?

Darıseki köyünün ismini kullanmak ne demek? Ben Darıseki doğumluyum, yedi sülalem Darısekili, yetmez mi? Bu hak doğal olarak bende var. Yarın bir başkası bir yerden çıksa atalarımın doğum yeri olan Darıseki adına bir site de ben kuruyorum, derse, isim hakkı almak için derneğe mi başvurması gerekiyor? Yapma Cemal kardeşim, bunlar yanlış düşünceler...

Ben tam tersini düşünüyorum. Her yeni site o köyün adını yüceltir, ilgi alanını genişletir. Şu ayırımı da yapalım Cemal kardeşim, sizin siteniz 'darısekiköyü', benim sitem 'darıseki'. Sonra çalışma alanlarımız farklı. Dernek sitesi olmadığımı, kişisel bir çalışma olduğunu üstüne basa basa söylüyorum. Ama diğer siteler 'Darıseki' adına benim siteyi referans olarak veriyorsa demek ki bir bildikleri var, bundan da doğal olarak gurur duyuyorum. Gönül ister ki bir değil, birkaç siteyi referans göstersinler. Ama siz iki yıldır faaliyette olan siteyi kurduğunuz gibi duruyor. Sonra da google aramalarında illa ki birinci sırada yer almak istiyorsunuz. O sorun size ait be kardeşim, Ama sizin yaptığınız site bugüne kadar bende de hayal kırıklığı yarattı, google arama motoru ne yapsın? Ben de sizin siteden faydalanmayı istiyordum. Çünkü sizler bizler gibi gurbetçi değilsiniz, sizde malzeme bol olur. Ama bugüne kadar göremedik. Biraz da özeleştiri yapın kendinize. Sitenizin durumunu bu tarih itibarı ile dikkate alarak söylüyorum, bundan sonra ne gibi değişiklikle olur, onu bilemem, umarım olumlu yolda büyük değişiklikler olur.

Sevgili Cemal kardeşim, söylemiş olduğun her şeye de tek tek yanıt vermek istemiyorum. Diliyorum ki sarfettiğin sözler çok acelece dilsürtmesi olmuştur. Lütfen biraz da bardağın dolu tarafından bakalım ve yapıcı olalım, gurbetçileri de üzmeyelim.

Son olarak şuna yanıt vererek konuyu bağlayayım, pılımı pırtımı topluyup da Üzümbaba sitesine kendimi hapsedemeyeceğim, bu, verdiğimiz emeğe haksızlık ve saygısızlık olur. Beş yıldır yayında olan siteyi çökertmeye hem gönlüm elvermez, hem de bırakın da 'Darısekili olduğumu unutmayayım'.

Yine görüşmek umuduyla.

Üzümbaba kod adı(napayım, kendi adıma reklam yapmaktan hoşlanmıyorum).

--------
Darıseki TV'ye geri dön.

Darısekililer face grubu


Darıseki_band  'Alevilik' Dosyası
html5 video by ThunderSoft

 AnasayfaValid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional Bu site bir uzumbaba.comyapımıdır/başlangıç tarihi ocak 2005